25 marca 2015

"Grecka mozaika" Hanna Cygler


Tytuł: "Grecka mozaika"
Autor: Hanna Cygler
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: Luty 2014
Liczba stron: 352To kolejna powieść, która konsekwentnie udowadnia moją monotematyczność, ale muszę to napisać: to jedna z najpiękniejszych książek jaką przeczytałam. „Grecka Mozaika” Hanny Cygler to w wielkim skrócie opowieść o Grekach żyjących w Polsce i o Polsce widzianej oczami Greka ale to w ogromnym uproszczeniu. Ponad to wciąga już od pierwszych stron.

Historia zaczyna się na Korfu w 2010 roku w momencie, gdy wydawałoby się że poukładane już życie  Jannisa Kassalisa przewraca się do góry nogami dosłownie i w przenośni. Dosłownie ponieważ nagle mdleje i budzi się w szpitalu z niezbyt pozytywną diagnozą a w przenośni ponieważ pojawia się na jego drodze piękna młoda polka. Nina pojawia się nie tylko niespodziewanie ale i wypowiada magiczne zdanie, cyt. „Moja matka już nie żyje. Przed śmiercią powiedziała, że Janek Kassalis jest moim ojcem”. Tak oto, jak by z pomocą magicznej różyczki rozpoczyna się niesamowita opowieść Jannisa/Janka – podróż z Korfu do Krakowa i Gdańska przez Londyn i Nowy York.

Musze koniecznie dodać, że autorka bardzo zaimponowała mi swoim przygotowaniem, bowiem realizm historyczny stanowi tu bardzo ważne tło. Jest tu wojna domowa w Grecji, przymusowa emigracja do komunistycznej Polski i w to wszystko wplecione zwykłe życie Polaków i Greków. Ich miłości, przyjaźnie, rozterki, radości i szara rzeczywistość. Ponad to idealnie dobrany tytuł, ponieważ ta książka to naprawdę grecka mozaika, złożona z przeróżnych elementów historii i wątków które wydawało by się w różnych kolorach i odcieniach osobno ale razem tworzą zwartą i cudowną całość. Z przyjemnością też przyznaję moje uznanie Wydawnictwu Rebis, ponieważ okładka mnie dosłownie urzekła i co ostatnio rzadkością bywa, idealna czcionka spowodowała, że czytanie stało się jeszcze większa przyjemnością.

Od dnia, gdy przeczytałam ostatnie zdanie tej książki, Pani Hanna Cygler dołączyła do grona moich ulubionych autorów i już nie mogę się doczekać kiedy wezmę do rąk jej następną powieść. Ponad to Pani Hanno apeluję o Grecką mozaikę II, ponieważ to nie może się tak skończyć! Polecam zerknijcie a sami mi przyznacie rację.
 

Książka bierze udział w wyzwaniach czytelniczych „Pod hasłem”.

Moja ocena 10/10

2 komentarze:

  1. Cieszy mnie Twoja wysoka ocena, ponieważ sama mam ją na półce i w planie na ten rok :) O ile mi roku wystarczy na wszystko...:P

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam ją Tobie z całego serca - zrobiła na mnie ogromne wrażenie :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za treściwe odwiedziny :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...