30 marca 2015

"Czekolada" Joanne HarrisTytuł: "Czekolada"
Autor: Joanne Harris
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: Maj 2004
Liczba stron: 310

Moja ocena: 8/10 
Piękna, słodko – czekoladowa powieść z morałem


Moja jedyna ulubiona, to zawsze była czekolada gorzka z orzechami lub bez, ale od dzisiaj mam numer dwa: „Czekolada” Joanne Harris.

Jest to opowieść o wyjątkowej kobiecie, która wraz z córeczką, bagażem pełnym pasji oraz magiczną aurą wprowadza się do zaściankowego miasteczka przesiąkniętego obłudą. Jej osobowość odbija się blaskiem na tle szarego społeczeństwa i jak by tego było mało, Vianne otwiera wyjątkowo – osobliwy sklep z czekoladą. Pasja z jaką sama tworzy przepyszne czekoladki i pralinki oraz magiczna umiejętność odgadywania ulubionych słodkości swoich klientów, szybko przysparza jej grono stałych bywalców i przyjaciół. Oczywiście w tym momencie pojawia się czarny charakter i tu w tej roli fanatyczny ksiądz wraz ze swoją świtą. Hołdując hasłu „cel uświęca środki” wszelkimi sposobami stara się zniszczyć coraz bardziej kochany i odwiedzany przez jego parafian sklep z czekoladą.

Joanne Harris fenomenalnie przedstawiła kilka spornych tematów takich jak brak akceptacji, obłuda i fałsz oraz możliwość odejścia z tego świata z godnością. Kontrastując to jednocześnie przepiękną przyjaźnią, miłością i otulając wszystko kołderką magii.

Każda strona tej książki jest wręcz przesiąknięta aromatem, zapachem i smakiem przecudnej czekolady. Mała słodko – gorzko – czekoladowa historia jest teoretycznie na jeden kęs. Na szczęście tylko teoretycznie, ponieważ książka ta, ma to co lubię najbardziej – drugie głębsze oblicze. Żal było mi żegnać się z bohaterami i z pewnością sięgnę po dalsze ich losy w innej książce Joanne Harris, zatem POLECAM GORĄCO!


Książka bierze udział w wyzwaniu „Pod hasłem”

2 komentarze:

  1. Słynna "Czekolada" a ja jeszcze jej nie skosztowałam. Żałuję, bo czuję unoszący się aromat, o którym piszesz. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam naprawdę warto :-) ja już miałam przyjemność przeczytać kilka książek Pani Harris i jestem urzeczona :-)

      Usuń

Dziękuję za treściwe odwiedziny :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...