wtorek, lipca 06, 2021

"W twoją stronę" Karolina Winiarska

"W twoją stronę" Karolina Winiarska
"W twoją stronę" Karolina Winiarska

"W twoją stronę" Karolina Winiarska

Usiadłam na chwilę, bo miałam zamiar zerknąć tylko na pierwszy rozdział, żeby zorientować się co mnie czeka. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Karoliny Winiarskiej i dlatego nie wiedziałam czego mogę się spodziewać.

Zasiadłam zatem tylko do pierwszego rozdziału i przepadłam na całe popołudnie, wieczór i noc. Nie mogłam się wręcz oderwać od tej powieści, zatem z drobnymi przerwami na świeżą kawę, wracałam natychmiast do lektury.

„W twoją stronę” autorstwa Pani Karoliny Winiarskiej to przepiękna powieść, którą wypełniają uczucia, relacje i oczywiście tajemnice rodzinne. Opowiada teoretycznie o życiu dwóch sióstr, ale ja dostrzegam trzecią bohaterkę, a nawet i czwartą.

"W twoją stronę" Karolina Winiarska

Felicja – mimo, że nie pojawia się na pierwszych stronach to z impetem wprowadza czytelnika w powieść. To singielka, która nagle i nawet niespodziewanie dla samej siebie, poprzestawiała wszystko w życiu.

Łucja – starsza siostra Felicji i mężatka z dwójką dzieci. Jej życie z zewnątrz wydaje się idealne, ale kiedy czytelnik zagląda do środka to już nie wygląda tak różowo. Z tego właśnie powodu Łucja podobnie jak siostra namieszała w sowim życiu.

Elżbieta – matka Łucji i Felicji. Zostawiła obie dziewczynki, kiedy były jeszcze małe i wyjechała do Berlina, aby skupić się na karierze malarki. Oczywiście naznaczyło to obie siostry na całe ich życie, jak i relacje z matką.

Michalina – seniorka rodu, która wprowadza nas do powieści jako młoda dziewczyna, by już na następnej stronie stać się sędziwą staruszką i babcią Łucji i Felicji. To właśnie ta ostatnia sprawiła, że dojdzie do rodzinnego spotkania, a tajemnice z przeszłości wrócą by ujrzeć światło dzienne.

Losy tych czterech kobiet składają się na wyjątkową i przejmującą powieść, od której nie mogłam się oderwać. Od początku wzbudziła moje zainteresowanie, ale w momencie, kiedy Felicja zaczyna czytać pamiętnik swojej prababci Dobrosławy, powieść wchodzi na wyższy poziom. Historia Dobrosławy i jej męża Bolesława to najbardziej fascynująca część książki. Niesamowita opowieść o młodym małżeństwie, które wraca z Ameryki, by na stałe osiedlić się w Polsce, dosłownie w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej. Niespodziewane pojawienie się małej Michaliny porusza wiele strun, a wzruszające losy żydowskiej rodziny, która staje na progu domu Dobrosławy już na zawsze pozostawia tam swój ślad.

"W twoją stronę" Karolina Winiarska


Z ogromną przyjemnością stwierdzam, że to jedna z cudowniejszych powieści obyczajowych jakie ostatnio czytałam. Przyznaję, że główny nurt jest słodko-gorzki i wręcz namaszczony wzajemnymi pretensjami pomiędzy bohaterami, co razem maluje raczej smutny obrazek. Z drugiej jednak strony czytelnik ma wrażenie, że nie czyta tej powieści tylko jest w niej, bo wszystko wydaje się takie realne i namacalne. Tutaj wszystko jest na swoim miejscu co funduje cały wachlarz emocji i przemyśleń.

Karolina Winiarska podarowała czytelnikowi niezwykłą powieść, w której można nie tylko zaczytywać się bez końca, ale i zatrzymać na chwilkę nad trafnymi przemyśleniami autorki. Jedno z moich ulubionych pozwolę sobie zacytować:

„Pamiętaj, że ludzie pojawiają się w naszym życiu na chwilę, 

potem odchodzą, znikają i zostają tylko lekcje, których nas nauczyli.”

Dokładnie tak samo jest z tą książką, pojawia się na chwilę, ale lekcję które ze sobą niesie wraz z niebanalnymi bohaterami pozostaną w nas na dłużej.

Swoim zwyczajem lubię też ocenić jakość wydania książki, ponieważ lubię czytać wyśmienite treści w dorównującej im oprawie. Przyznaję zatem z ogromną przyjemnością, że wydawnictwo Jaguar stanęło na wysokości zadania. Czcionka bardzo przyjemna dla oka, odpowiednie marginesy oraz piękna okładka z delikatnie wyczuwalnym pod palcami tytułem sprawiają, że komfort czytania jest wręcz wyśmienity.

"W twoją stronę" Karolina Winiarska

💙Dziękuję zatem Pani Karolinie Winiarskiej za cudowną treść, do której podkreślonych fragmentów będę jeszcze nie raz zaglądać, by rozkoszować się niemi raz jeszcze.

💙 Wydawnictwu Jaguar natomiast za włożenie tej wyjątkowej treści w odpowiednie ramy na które z pewnością zasługuje.

💙Tobie czytelniku natomiast doradzam, przeznacz wieczór dla tej powieści, bo warto i gwarantuję pełen wachlarz emocji.

💙Sobie natomiast życzę kontynuacji, ponieważ bardzo chętnie wrócę na spotkanie z wyjątkowymi bohaterkami powieści „W twoja stronę” autorstwa Karoliny Winiarskiej.


Pozdrawiam 

Zaczytana Joana

Bookieciarnia


Kilka cytatów z książki „W twoja stronę” autorstwa Karoliny Winiarskiej:

📖 "Stali jeszcze kilka chwil w czułym objęciu. [...] Zanurzyła się w nim całą sobą - pochłonęła go bez reszty i na zawsze."

"W twoją stronę" Karolina Winiarska
📖 "Zbyt dużo na świecie jest fałszu. Ludziom trzeba mówić prawdę. Czasem tylko to odróżnia nas od zwierząt."

📖 "Tyle jesteśmy warci, ile damy drugiemu człowiekowi."

📖 "Słowa miały potężną moc, a pasja niezwykłą siłę."

📖 "Słowa, które sieją zniszczenie, powodują zamęt i cierpienie. Najostrzejszy nóż nie potrafiłby sprawić takiego bólu."

📖 "Oczekujemy, że inna osoba nas uszczęśliwi. A przecież szczęście jest w nas albo go niema."

📖 "Wszystko ma swój czas i wszystko przemija."

📖 "Można w życiu kochać wiele razy i na wiele sposobów."

📖 "Pamiętaj: nie jesteśmy tu po to, by uciekać przed burzą, ale po to, by tańczyć w deszczu."
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


3 komentarze:

  1. Nawet nie wiesz kochana, jak bardzo chciałabym przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z Tobą w zupełności. Też czytałam tę książkę i też jestem nią zachwycona :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za treściwe odwiedziny :-)

Copyright © 2016 Epilog - zaczytana Joana , Blogger